Kiedy warto zwrócić się do specjalistki/ty udzielającej pomocy psychologicznej, kiedy pomyśleć o psychoterapii?
Czy coś z poniższych stwierdzeń brzmi znajomo?
Jeżeli tak – zapraszam do gabinetu. Specjalizuję się w pracy z młodzieżą oraz z osobami dorosłymi.
Pracuje w nurcie poznawczo – behawioralnym – nurcie, który zakłada m.in. że przez zmianę myślenia można zmienić nastrój, emocje, zachowanie. Terapię w tym nurcie cechuje jasno określony cel, aktywna współpraca psychoterapeutki i pacjenta/ki. ,
Moja praca podlega superwizji – kiedy coś jest dla mnie trudne w pracy z pacjentami, mam innych, bardziej doświadczonych psychoterapeutów/ki, które mogę poprosić o pomoc w lepszym zrozumieniu danej sytuacji.
Pozwól, że od razu przytoczę komentarze, które słyszę w głowie pisząc te słowa:
„Poradzę sobie z tym sama/sam” – Może tak być. Co prawda nie wiemy jak długo to będzie trwało, ani na ile będziesz obciążona/obciążony tym radzeniem sobie. Tylko po co? Dlaczego nie skorzystać z profesjonalnej pomocy osoby, która uczy się wiele lat, żeby w takich sytuacjach skorzystać z tej wiedzy.
„Nie potrzebuje psychologa, mam przyjaciół”. Świetnie! Z głębi serca gratuluje, że masz wokół siebie ludzi, którym ufasz. Na pewno w wielu momentach Twojego życia, to właśnie oni byli dla Ciebie największym wsparciem. Pytanie, czy mają profesjonalne narzędzia, rzetelną wiedzę i wypracowane umiejętności by pomóc Tobie w tym, przez co teraz przechodzisz?
„ A będzie kozetka?” – u Sigmunda Freuda była. U mnie są wygodne fotele. Poza tym, przychodzisz do mnie rozwiązać problem, a nie się wylegiwać 😉